powrót

23 listopada 2003 23:47

Prawdzie dopomóc



Rede des Führers und Reichskanzlers
Adolf Hitler
vor dem Reichstag am 30. Januar 1937
Druck und Verlag:
M. Müller & Sohn K.G., Berlin SW 19

Symbole <3> oznaczają numer strony


Männer Abgeordnete des Deutschen Reichstages!

(...)

Ich habe sehr bedauert, daß der englische Außenminister nicht in einer kategorischen Weise festgestellt hat, daß an den Marokko betreffenden Verleumdungen und Lügen dieser internationalen Kriegshetzer auch nicht ein wahres Wort war. Es ist in diesem eklatanten Fall gelungen, dank der Loyalität eines auswärtigen Diplomaten und seiner Regierung die sofortige Aufklärung zu schaffen. Wäre es nicht denkbar, daß aus einem anderen Anlaß es einmal auch mißlingen könnte, der Wahrheit so schnell zum Erfolg zu verhelfen, und was dann?


Mowa w Reichstagu Fuehrera i Kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera 30 stycznia 1937 r.


Posłowie Niemieckiego Parlamentu!

(...)

Bardzo żałuję, że angielski minister Spraw Zagranicznych nie utwierdził się w stanowczym osądzie, że pomówienia i kłamstwa , z kórymi spotkał się ze strony podżegaczy wojennych, nie były to prawdziwe słowa. W tym głośnym zdarzeniu udało się, dzięki lojalności zagranicznych dyplomatów i ich rządów, doprowadzić do wyjaśnienia. Strach pomyśleć, że z jakiegoś powodu mogłoby się nie udać, prawdzie tak szybko dopomóc w zaistnieniu, i co wtedy ?






Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy :

Wort , Aufklarung i apel do świadomości: der Wahrheit so schnell zum Erfolg zu verhelfen.

słowa , wyjaśnienia i apel do świadomości: prawdzie tak szybko dopomóc w zaistnieniu

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: ' słowa, wyjaśnienie, prawdzie, tak szybko dopomóc w zaistnieniu'

Z tekstu nie wynika wcale jak miały się wyjaśnienia do zdarzeń. Podkreślona jest za to lojalność dyplomatów, co raczej sugeruje, że wyjaśnienia mogły być zaciemnieniami. Tym bardziej ostro rysuje się sens przekazu podprogowego.


Powstaje sprzężenie: słowa, wyjasnienie, prawda. To zestawienie, stworzone tu doraźnie, wykazało zapewne swoją moc w latach następnych. Nietrudno sobie wyobrazić jak wielka była to moc. Znamy przecież późniejszy rozwój wydarzeń.


Prawo złamane w tej sytuacji


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

Hipnoza

Sposób wpajania treści w powyższy sposób jest bliski hipnozie. Różnica polega na istniejącej, ograniczonej możliwości odparcia sugestii. Odpór jest możliwy, kiedy sugestia kłóci się istotnie z wiedzą ofiary. Odporowi sprzyja też duże doświadczenie i postawa nieufności do ' hipnotyzera '.

Spojrzenie na przekaz podprogowy jako na sposób wpływania na ludzi pokrewny hipnozie, pozwala wyraźniej dostrzec pojawiający sie tu charakter relacji 'hipnotyzera' i jego ofiary, która w wyniku takiego działania zostaje w sposób istotny pozbawiona samodzielności. Nikt z nas nie chce być sterowany przez drugiego, jest to więc działanie nieetyczne. Jawna próba takiego działania byłaby oprotestowana.

Oczywiście, jak to już powiedziłem na wstępie, mamy tu doczynienia ze złamaniem prawa Pr5/At4.




powrót